Leczenie
Jakie są metody leczenia?
Wpisany przez Paweł Wierzchowski   
czwartek, 24 marca 2011 18:39

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że nie ma innego sposobu wyleczenia przepukliny jak operacja. Leczenie zachowawcze może pomóc zmniejszyć dolegliwości ale nie zlikwiduje przepukliny.

Wszelkiego rodzaju pasy przepuklinowe powinny być stosowane tylko u chorych, którzy z jakiś względów nie mogą być operowani. Ponadto pas przepuklinowy można stosować jako postępowanie wspomagające podczas przygotowywania do operacji a także po leczeniu operacyjnym.

Leczenie przepuklin stanowiło problem już w starożytności. W pismach Hipokratesa, Galena czy lekarzy arabskich znajdujemy opisy samej choroby jak i jej leczenia. Niestety aż do drugiej połowy XIX wieku operacje te nie miały wiele wspólnego z prawidłowym postępowaniem.

1. Operacje napięciowe

Dokładne poznanie anatomii i dróg powstawania przepuklin, umożliwiło ojcu współczesnej chirurgii przepuklin, Włochowi Eduardo Bassiniemu zaproponowanie operacji, która zrewolucjonizowała leczenie. Od tego czasu opisano ponad 150 typów zabiegów. Metoda Bassiniego polega na dokładnym zszyciu ubytków w powięzi, które stanowią wrota przepukliny. Odmiany tej metody jak na przykład sposób Shouldice'a, Girarda czy Halsteda polegają na zastosowaniu różnych rodzajów szwu, sposobu i kolejności zeszywania tkanek. Wspólna ich cecha jest zbliżanie własnych tkanek pacjenta pod pewnym napięciem. Metody te nazywanynapięciowymi naprawami przepuklin.

2. Operacje beznapięciowe

Już w średniowieczu usiłowano zaopatrzyć przepukliny za pomocą różnego rodzaju materiałów, których zadaniem miało być zamknięcie wrót. Niestety brak znajomości sterylizacji skazywał te metody na niepowodzenie. W XIX i XX wieku podjęto próby wykorzystania powięzi z innych miejsc organizmu ludzkiego, lub pochodzenia zwierzęcego.

Dopiero opracowanie w drugiej połowie naszego stulecia materiałów syntetycznych nie powodujących reakcji organizmu umożliwiło wprowadzenie zupełnie nowego typu operacji przepuklin. Ubytek w powięzi uzupełniano siatkami z tworzyw sztucznych, zamykając wrota przepuklinowe bez napięcia. Te operacje nazywamy beznapięciowymi naprawami przepuklin. Należy tu na przykład - jedna z najczęściej wykonywanych - operacja Lichtensteina czy operacja Rutkowa. Siatka po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami stwarzając mocna zaporę przed nawrotem schorzenia.

 

3. Operacje laparoskopowe

Rozwijająca się dynamicznie laparoskopia wkroczyła także do chirurgii przepuklin. Operacja laparoskopowa należy do grupy technik małoinwazyjnych i jednocześnie są operacjami beznapięciowymi. Przez niewielkie nacięcia skóry, średnicy 5-10mm, wprowadza się tzw. trokary, a następnie kamerę oraz narzędzia laparoskopowe. Istnieje kilka rodzajów operacji laparoskopowych.  Różnią się one dostępem do operowanej okolicy (przezotrzewnowy oraz przedotrzewnowy) a także typem materiału syntetycznego i miejscem jego implantacji. Obecnie wszystkie techniki laparoskopowe zawsze  wykorzystują materiał syntetyczny jako wzmocnienie ściany brzucha. Wyniki tych operacji są dobre, lecz pewną wadą jest wysoki koszt leczenia oraz konieczność znieczulenia ogólnego w każdym przypadku. Nie jest to więc technika możliwa do wykonania u wszystkich pacjentów. Także ryzyko tzw. "dużych powikłań" jest w tej technice większe niż w przypadku techniki otwartej. Obecnie uważa się, że w przypadku przepuklin pachwinowych ten rodzaj operacji powinien być stosowany u pacjentów z przepukliną nawrotową.

Reasumując możemy stwierdzić, że nie ma jednej pewnej metody zaopatrzenia przepukliny. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i wraz z chirurgiem ustalić rodzaj operacji i znieczulenia.

Po operacjach przepuklin zdarzają się ich nawroty. Przyjmuje się, że w dobrych ośrodkach zajmujących się chirurgią przepuklin, nawroty nie powinny przekraczać 3-5%. Nawrót może wynikać z wrodzonego osłabienia tkanek w operowanej okolicy, błędnej techniki operacyjnej, zakażenia siatki, niewłaściwego postępowania pooperacyjnego czy wreszcie wadliwego konstrukcyjnie materiału, który wszczepiono. W przypadku nawrotu przepukliny w większości przypadków konieczna jest ponowna operacja.

W operacjach nawrotów należy stosować metody beznapięciowe z użyciem siatki. Metoda laparoskopowa, jak już wspomniano, znajduje tu szczególnie szerokie zastosowanie.

Podsumujmy:

1. Przepukliny to częste schorzenie, mogące wystąpić u każdego z nas.

2. Nie zwlekajmy z wizytą u chirurga, gdy zauważymy niepokojące objawy.

3. Nie stosujmy sami pasów czy innych metod leczenia. Współczesna chirurgia dysponuje arsenałem niezawodnych operacji.

Zaawansowany wiek, czy współistniejące choroby nie są zazwyczaj przeciwwskazaniem do zabiegu. Razem z chirurgiem na pewno znajdziemy typ operacji i znieczulenia odpowiedni dla nas.

Poprawiony: poniedziałek, 24 września 2012 19:59
 


free pokereverest poker revie

Bydgoszcz

An error occured during parsing XML data. Please try again.
Copyright © 2017 www.przepuklina.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.