Objawy
Jakie są objawy przepukliny?
Wpisany przez dr n. med. Paweł Wierzchowski   
czwartek, 24 marca 2011 18:30

Pierwszym objawem przepukliny pachwinowej jest zazwyczaj uczucie pobolewania lub nieokreślonego dyskomfortu w okolicy pachwiny po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydaleniu stolca (budowę pachwiny przedstawiono na rycinie).

Dzieje się tak ponieważ przepuklina zaczyna wpuklać się do kanału pachwinowego. Początkowo nie jest ani widoczna ani wyczuwalna. W kanale pachwinowym istnieją dwie drogi dla przepukliny. Pierwsza to droga przez cały kanał w stronę worka mosznowego. To przepuklina skośna. Druga droga niejako "na skrót" wiedzie bezpośrednio do ściany brzucha i nie schodzi do moszny. To przepuklina prosta. Obie powiększając się stają się widoczne w postaci uwypuklenia początkowo bez trudu cofającego się samoistnie, bądź po lekkim ucisku. Przepuklina skośna powiększając się schodzi w kierunku jądra. W skrajnych przypadkach w worku mosznowym znajduje się kilka pętli jelitowych. Nie trzeba chyba nadmieniać, że operacje przepuklin zaawansowanych są o wiele trudniejsze i obarczone większą możliwością powikłań. Przepukliny udowe ujawniają się pod postacią uwypuklenia tuż poniżej pachwiny.

Często pierwszym objawem przepukliny jest uwięźnięcie, o którym jeszcze opowiemy w rozdziale Powikłania przepuklin.

Inne stosunkowo częste przepukliny brzuszne to przepukliny pępkowa i kresy białej. Istnieje jeszcze wiele rodzajów przepuklin w obrębie brzucha, lecz są one niezwykle rzadkie a ich rozpoznanie przed operacją z powodu powikłań jest praktycznie niemożliwe. Jak wspomnieliśmy pępek stanowi miejsce o słabszej konstrukcji, stąd może stać się wrotami przepuklin. Objawem jest powiększające uwypuklenie w samym pępku lub tuż obok niego. Nie operowane powiększa się. Opisywano przepukliny pępkowe wielkości piłki plażowej. Kresa biała to linia pomiędzy pępkiem a końcem mostka. Tu łączą się mięśnie z obu stron brzucha. W tym miejscu konstrukcja jest również nieco słabsza i mogą powstać wrota przepukliny. Objawem może być nietypowy ból, brany niekiedy z objaw na przykład choroby wrzodowej. Pojawienie się uwypuklenia rozstrzyga rozpoznanie.

Poprawiony: niedziela, 11 listopada 2012 12:49
 


free pokereverest poker revie

Bydgoszcz

An error occured during parsing XML data. Please try again.
Copyright © 2017 www.przepuklina.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.